Tre pojkar till Pikku-Pohjola Final

Tre pojkar från Blue Fox har kallats till Pikku-Pohjola Final för Norra Finlands och Österbottens distrikt. De tre utvalda är Jan-Olof Backlund, Anton Kallvik och Timo Olki.
Backlund, Kallvik och Olki har under säsongen 2008-2009 i huvudsak spelat med föreningens B-juniorer. Alla tre har även tränat med föreningens representationslag. Kallvik och Olki fick även debutera i division 1 med representationslaget. Backlund agerade vid ett flertal tillfällen reservmålvakt i representationslaget.
Till Pikku-Pohjola Final 2009 har kallats de bästa pojkjuniorerna från Norra Finlands och Österbottens distrikt i åldersgrupperna 1991-92. Till finalen har kallats 40 utespelare och 4 målvakter. Dessa kommer att delas in i fyra lag som spelar en turnering mot varandra. Pikku-Pohjola Finalen kommer i år att gå av stapeln söndag 24.5 i Uleåborg.
Pikku-Pohjola Finalen är en möjlighet att visa upp sig för det nationella Pohjola Cup evenemanget. Det är också en väg till Finlands juniorlandslag.
Senast uppdaterad torsdag, 10 januari 2013 10:28