Nu till sommaren lanserar vi nya supporterprodukter. I sortimentet finns t-skjortor med både den gamla klassiska originallogon och det nya trycket BL FX. Vi erbjuder även en tygkasse med originallogon.
Den klassiska logon med innebandyboll och rävsvans skapades för Kovjoki UF när man tog namnet Blue Fox i samband med avancemanget till innebandyligan. Nu erbjuder vi t-skjortor i färgerna royal och navy med detta klassiska tryck. I sortimentet finns även t-skjortor för barn i färgen royal och en vit body för de allra minsta samt en stilig tygkasse att ha med till stranden eller butiken.
BL FX är för dig som vill visa ditt stöd lite mera diskret. Det här är plaggen du kan bära i vardagen utan att det skriker ut Blue Fox. Samtidigt vill vi berätta om att Blue Fox har traditioner som sträcker sig ända till 1989 när Kovjoki UF första gången deltog i innebandyförbundets serier. BL FX är en symbol som kan väcka frågor och föra in samtalet på innebandy och Blue Fox. Vi erbjuder t-skjortor i färgerna navy och royal med detta nya tryck.
Produkterna beställer du via Sportmagasinet Mattssons webshop. Genom att köpa en produkt stöder du Innebandyförening Blue Fox verksamhet.